Závodní jídelny jsou schopny uvařit velkou spoustu jídla pro mnoho jejich strávníků. Toto jídlo je ale potřeba připravit ve velkém a hlavně udržet stále teplé. K tomuto účelu jim mohou sloužit plynové varné kotle.
Udrží jídlo teplé a stále připravené k servírování.
Hlavní výhodou plynových varných kotlů je jejich objem. Pojmou 100 – 500l jídla a jsou schopné jej přímo uvařit a nebo pouze udržovat stále teplé. 100 – 500l jídla je opravdu hodně. Mnoho závodních jídelen využívá této technologie. Varné kotle totiž nejsou jenom plynové ale i parní. Do většiny závodních kuchyní ale není zavedeno zařízení na výrobu páry. Tím pádem jsou tedy plynové varné kotle jasnou volbou. S varným kotlem totiž může závodní jídelna fungovat bez obav z teploty jídla.
Jak ale tento kotel funguje?
Máme dva druhy plynových varných kotlů. S přímým a nepřímým ohřevem. Kotel s přímým ohřevem má hořáky přímo u vnitřní nádoby. Zapálení hořáků je většinou provedeno automaticky jiskrou. Tyto hořáky pak přímo ohřívají vnitřní nádobu. Kotle s nepřímým ohřevem používají nějaké médium na přenos tepla od hořáků k nádobě s jídlem. Většinou se jedná o vodu a nebo jinou kapalnou látku, která dokáže přenášet vysoké teploty. Kotle s přímým ohřevem je potřeba připojovat i na komínový systém. U kotlů s nepřímým ohřevem je zase nutné neustále hlídat tlak kapaliny v meziprostoru. Pokud je tlak nízký, tak kapalina nebude dostatečně ohřívat jídlo a pokud je tlak vysoký, hrozí nebezpečí exploze kotle. Pro snížení tlaku, kotel obsahuje speciální ventil.